MESA BOOGIE STILETTO DEUCE

foto zdroj: sweetwater.com

Kytarové a baskytarové aparatury Mesa Boogie zaujímají na hudebním trhu pevné místo již více než 40 let. Jejich duchovní otec, Randall Smith , začínal sám jako aktivní hudebník. Coby spolumajitel obchodu z hudebními nástroji se velmi záhy začal specializovat na opravy a servis lampových zesilovačů. První úspěch zaznamenal s kompletně přestavěným kombem Fender Princeton, které mu „posvětil“ tehdy již velice uznávaný Carlos Santana a vlna zájmu na sebe nenechala dlouho čekat. Psal se rok 1969 a první Boogie bylo na světě.

Po založení firmy Mesa Engineering začal tedy dále rozvíjet svou ideu dokonalého lampového zesilovače a výsledky už všichni známe, o celosvětovém úspěchu svědčí zástupy kytaristů a kapel těch nejzvučnějších jmen .. Rolling Stones, The Who, Metallica,Dream Theater,Korn, Foo Fighters a mnoho mnoho dalších …

Výrobky Mesa Boogie se staly synonymem pro takzvaný „americký“ zvuk. V následujícím testu si představíme jeho jakýsi protipól, tedy zesilovač, snažící se přiblížit stále populárnějšímu a nestárnoucímu „britskému“ zvuku, který reprezentují značky Marshall, Orange nebo Vox .

V čem je mezi těmito dvěma „zvuky“ rozdíl ? Většina řadových Boogie zesilovačů používá koncové lampy 6L6, zatímco Marshall a spol dávají přednost lampám EL-34. Stiletto má pro svůj výkon 100 wattů tyto lampy 4. Ke koncovému stupni lze navíc přiřadit dvě lampy 5U4, které výslednému zvuku přidají příjemnou kompresi a vintage ráz. Tento systém má Mesa patentován jako Tube Rectifier Tracking. Předzesilovač je osazen čtyřmi elektronkami 12AX7 , tedy klasikou pro všechny výrobky firmy Mesa.

Hlava je dvoukanálová a každý kanál má své vlastní korekce Master, Presence, Bass, Middle a Gain a přepínač mezi třemi módy.

Kanál 1 : Fat Clean – plný , pevný zvuk , Tide – jemnější a ostřejší, vhodný např. na funky doprovody, Crunch – klasický „nakřáplý“ zvuk starých Marshallů ze 70.let, zvuk, který můžete slyšet např. z nahrávek AC/DC.

Kanál 2: Crunch – stejný jako u kanálu 1, ovšem z větším rozsahem korekcí, Tite Gain – opět vintage zvuk ale z větším zkreslením, Fluid Drive – tento mód je určen milovníkům kulatého a plného zkresleného zvuku. Míra Gainu je zde největší , je proto ideální pro sólovou hru a tvrdé rockové a heavy rify.

Pokud potřebujeme menší hlasitost a zesilovač řádně vybudit ( např. v malém klubu či zkušebně ), je zde možnost snížit výkon na polovičních 50 Wattů, a to pro každý kanál zvlášť . Další zajímavou funkci má přepínač Bold a Spongy. V poloze Bold  je zesilovač napájen standardním napětím, Spongy pak toto napětí sníží a zvuk se jakoby zakulatí a změkčí a začne dříve kreslit. Tento způsob, jak dostat ze zesilovače více gainu, používal už koncem 70. let Eddie Van Halen na svých Marshallech ( pomocí zařízení Variac ). Užitečnou funkci plní potenciometr Solo, kterým můžeme nastavit hlasitostní zdvih ( např. na sóla ) a ten pak, stejně jako přepíníní kanálů, aktivovat dvoucestným footswitchem. Na  zaním panelu je umístěna paralelní efektová smyčka z nastavitelnou vstupní úrovní a výhodou je možnost jejího úplného ( Hard Bypass ) vypnutí . Při tomto nastavení se ovšem ochuzujeme o možnost funkce Solo. Pro přímé použití bez reproduktoru , nebo chceme li signál poslat do externího koncového zesilovače, slouží výstup Slave Out .

Ke Stilettu můžeme připojit jakýkoliv 4, 8 nebo 16 ohmový reproduktor, všechny impedance jsou k dispozici. Ovšem nejlépe se jeho charakter projeví s originál Stiletto boxem . Mesa nabízí verzi z 1 x 12 , 2 x 12 a 4 x 12 palcovými reproduktory, které se samozřejmě dělí na verzi zkosený ( A ) a rovný   ( B ). Všechny tipy boxů jsou osazovány reproduktory Celestion Vintage 30.

Stiletto hraje opravdu Vintage! Hlavně u crunch zvuků je znát syrovost a drive, a to u single coil snímačů i humbuckerů. Navíc má neuvěřitelně pevné basy, příjemé středy a kultivované výšky ( hlavně mód Fluid Drive ). Výborná je i jeho zvuková rozmanitost, můžeme si např. kanál 1 nastavit jako čistý a 2 jako zkreslený, nebo 1 jako crunch pro doprovody a 2 jako lead na sóla, vše je možné. Pokud vám nestačí míra gainu u Fluid Drive, stačí přiřadit libovolnou krabičku typu Tube Screamer či Overdrive a zvuk ještě více „nakopnout“, zesilovač si s nimi bude rozumět skvěle!

Firma Mesa Engineering vyvinula osobitý a hlavně univerzální zesilovač vhodný do jakéhokoli stylu, cenově sice nepatří k nejlevnějším, ovšem za své peníze dostanete po všech stránkách kvalitní a spolehlivý aparát !

foto zdroj: sweetwater.com