Rocková škola - logo

 

HISTORIE HARD ROCKU


Je obtížné a neprůkazné přesně stanovit počátek vzniku  hard rocku, stejně jako u vzniku dalších hudebních žánrů se jedná o postupný proces. V každému případě se musíme vrátit  zpátky do roku 1968, kdy kytarista Deep Purple Ritchie Blackmore vydal debutové album Shades of Deep Purple, toto album je cenné zejména v ohledu na počátky historie hard rocku.

      Ve stejném roce vyšel ve Spojených státech méně známý debut skupiny Iron Butterfly  „Heavy“ a vzápětí po něm skupina vydala album „In A Gadda Da Vida“. Překvapivý a těžký psychedelický rock    s dlouhou titulní skladbou, která zabírá celou B stranu LP, tato píseň je právem považována za jeden z nejznámějších příkladů hard rocku.
Spojeném království  i ve Spojených státech, které byly dvěma hlavními producentskými i spotřebitelskými zeměmi blues a rock n 'rollu, už mnoho skupin položilo základy tohoto žánru před Dee Purple. Na jedné straně oceánu to byli Rolling Stones, Cream, The Kinks, The Who a Yardbirds (Jimmy Page první kapela), na druhé straně Blue Cheer, Iron Butterfly, Vanilla Fudge , Jimi Hendrix  a Steppenwolf, který v roce 1968 s Born To Be Wild položil základy hard rocku.

              

U žádného z uvedených autorů by se jeho tvorba nedala nazvat hard rockem v pravém slova smyslu, ale přesto, každý z nich přispěl důležitou měrou ke vzniku a rozvoji tohoto žánru.

V roce 1969 vyšel debut kapely Led Zeppelin, která bude vždy jedinečným vzorem na hard rockové scéně. Tato kapela měla významný vliv na všechny budoucí generace umělců, kteří tvořili ve stylu hard rocku i mimo něj. Britská skupina  vznikla  ze spojení talentovaného  kytaristy Jimmyho Page a vášnivého zpěváka Roberta Planta. Vynikla díky zvláštnostem vlastního zvuku, který mísí prvky blues folku a psychedelického rocku s tvrdšími a těžšími prvky.

Také v roce 1969, vyšlo Deep Purple, třetí album pod názvem skupiny, ve kterém se kapela umělecky hledala. Prodej tohoto alba byl negativně ovlivněn špatnou distribucí v USA kvůli bankrotu vydavatelské firmy Tetragrammaton.

Led Zeppelin vychází album Led Zeppelin II, do dnešní doby jedno z nejvýznamnějších děl hard rockové scény, album se opírá o skladby jako Whole Lotta Love, balada Thank you a instrumentální Moby Dick. Díky tomuto albu přebírá skupina roli absolutního protagonisty celé rockové scény 70. let a to i přesto, že nemá nouzi o silné konflikty a neshody s některými kritiky, že čerpali ze staré lidové bluesové písně. 

              
O rok později, opět v Anglii, jsme svědky debutu Black Sabbath se dvěma velkými alby „Black Sabbath“ a „Paranoid“, které nabízejí temnější a metalovější zvuk ve spojení s gotickou image s prvky hororu.

              

 Trojice Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, reprezentuje základ vniku a rozvoje hard and heavy.

 

Ve Spojeném království jsme v 70tých letech byli svědky boomu hard rockové hudby. Například Uriah Heep debutovala s albem Very Heavy …Very Humble , které přes počáteční ataky kritiků dosáhlo značného ocenění pro svou skutečnou historickou a uměleckou hodnotu.Také skupina Free se albem Fire and Water přidala k vlně hard rocku i když v roce '68 debutovala s blues / rockovým albem Tons of Sobs Další ze série hard rockových kapel je Wishbone Ash vydala v roce 1972 album Argus, jedná se o hard rockové album přes zachování určitých prvků zvuku progresivního rocku.

              

Na vlny oceánu hard rockového umění vyplouvá také hard-bluesová skupina Humble Pie s kytaristou Peter Framptonem a zpěvákem a kytaristou Stevem Marriotem. Samozřejmě ve výčtu kapel nemůžeme opomenout Deep Purple s jejich prvním albem ve spolupráci s Ianem Gillanem za mikrofónem  „In Rock, které je prvním příkladem ocelově tvrdých kytarových riffů.

             

Také neodmyslitelné Led Zeppelin s albem Led Zeppelin III, další vpravdě mistrovské dílo plné nádherných písní tažených „vzducholodí“ jako blues „Since I´ve Been Loving You „nebo folková balada„Tangerine“. Celé album je rozhodně velmi neobvyklé, obsahuje akustické prvky a keltský folk. Inspirací byl jejich tehdejší asketický život na skotském venkově v Bron-Y-Auru.


Mezitím probíhal vývoj také za oceánem, což se odrazilo v glam rock tvorbě Alice Coopera v albech Pretties For You (1969) a Easy Action (1970). Nebo například díle kapely Mountain s albem Climbing (1970) a hitem Mississippi Queen. Další skupinou byl Cactus  bubeníka Carmina Appice (bývalý člen Vanilla Fudge), s albem Cactus ve stylu hard boogie.

                  

Ve Spojených státech bylo odlišné vnímání hard rocku, do tohoto žánru se počítaly i kapely, které jsou z dnešního pohledu definovány jako proto-punk a rock garáže jako Stooges, Blue Cheer a MC5.

                                                                                                                                            foto zdroj: wikipedia.org

 


LOGIN
Registrace
'Reset hesla'

NOVINKY

UDÁLOSTI A AKCE

Rocková škola - kurzy

ZEPTEJTE SE NÁS

Rocková škola - kurzy

SHARING

facebook twitter YouTube RSS

 DESIGN BY IdeaReale.com Ochrana osobních údajů