HISTORIE FUNKU

FUNK je termín vytvořený v padesátých letech ve Spojených státech, má vyjádřit charakteristiku rytmického zvuku v různých oblastech hudby. Termín byl původně používán v jazzu,
ukazoval drsný přístup k hudbě, bez falšování, s opakujícími se riffy a rychlým tempem. Později byl používán v žánrech jako Soul  a R & B. Termín FUNK ve slangu  Afro-američanů znamená: Pach těla vydávaný ve stavu vzrušení, Strach, Sexy a  Atraktivní…vše autentické podobě, bez zábran.

První prvky fuky nalezneme v soulové písni : "Papa have Brand New Bag" (z roku 1965) Jamese Browna, také v jeho podání jsou písně "Get Up (I Feel Like Being A) Sex Machine", 1970, které můžeme označit už jako čistě funkové, mají tučnou basovou linku, které poskytuje hlavní riff, synkopované rytmy a skřípějící kytarový zvuk s efektem wah-wah.

Pokud se James Brown byl otcem funku, dvě postavy stejně důležité pro jeho růst byly Sly Stone a George Clinton: první je se svou kapelou autorem album "Dance To The Music", 1968, jedná se o fúzi rocku, funku a psychedelie, tato skupina vystoupla na festivalu Woodstock, Dalším albem "Stand" (1969) se uzavírá kvadratura kruhu neodolatelnými skladbami jako psychedelická hymna "Everyday People" a  "I Wanna Také Your Higher": Dalšho mezníku bylo dosaženo v roce 1971 albem "There´s a  Riot Goin 'On."

Dalším velikánem tohoto žánru je George Clinton, který se svými kapelami Funkadelic a Parlament  vytvářel funkovou hudbu nonplusultra. Těžko najít cestu do jeho rozsáhlé diskografie. Funkadelic jsou blíže k velikosti prvního psychedelického funk-rockového vzoru, skupiny Sly Stone a s Parlamentem dal Clinton dal průchod své touze po divokém jamování  v převlečení ve stylu sci-fi šílence. Jeho umění se vyvinulo ve styl Acid nebo Space-Funk.

V průběhu 70tých let se vytvořily různé odnože tohoto žánru jako například Jazz-Funk, jehož představiteli byli :Lonnie Smith, Herbie Hancock, Roy Ayers, George Duke, Horace Silver atd. Dále pak Soul-Funk, který reprezentuje: Bobby Womack, Isaac Hayes, Steve Wonder,The Temptations,Cold Blood,Tower of Powers,atd. V neposlední řadě Disco-Funk s Chic,SOS Band,Average White band,atd.Za zmínku stojí i Afro-Funk s představiteli: Osibisa, Mori Kante, Manu Dibango, Fela Kuti a mnoho dalšími.

Existuje mnoho dalších fůzí a umělců tohoto stylu jako například Earth Wind and Fire nebo Kool and the Gang, které je těžké zařadit, protože postupně v průběhu své dlouhé kariéry vystřídali několik podob hudby. Připravujeme pro vás podrobné informace k jednotlivým stylům a jejich představitelům.

foto zdroj: wikipedia.org