Rocková škola - logo

 

                                            

                                 Eric Clapton


 Jedna z nejdůležitějších britských kytarových hvězd. Narodil se 30. března 1945, byl osvojen svými adoptivními rodiči.  Na kytaru začal hrát v 17 letech, okouzlen hrou Muddy Waterse a Chuck Berryho.

Jeho první profesionální kapelou byla Yardbyrds, se kterou hrál do roku 1965, doby jejich hitu „For your love“ . Ve stejném roce se spojil s Johnem Mayallem, se kterým  natočil několik alb. V roce 1966 založil kapelu Cream s baskytaristou Jackem Brucem a bubeníkem Ginger Bakerem.

S touto kapelou zažil první komerční úspěch a mezinárodní slávu. Společně natočili čtyři alba.


Zároveň v tomto období participoval na albu "We´re only in it for the money" kapely Franka Zappy Mothers of Invention. Po rozpadu skupiny Cream v roce 1968 vytvořil Eric „Super“ kapelu Blind Faith a v roce 1969 natočili stejnojmenné album, kterého prodali přes milión kopií, ale po jediném turné po USA se kapela rozpadla.


 Blind Faith

Po této zkušenosti se Clapton odstěhoval do USA a v létě roku 1970 publikoval své první sólové album "Eric Clapton" s hosty jako Steve Stills a Leon Russel. Zúčastnil se na albu All things must pass George Harrisona. Na noci 70. roku zakládá další kapelu s názvem Derek and the Dominos, společně a ve spolupráci s kytaristou Duanem Allmanem natáčejí albu "Layla". Toto období je považováno za nejlepší v Claptonově tvorbě, a to přesto, že album Layla nemělo dobré kritiky.  Před svým rozpadem, v průběhu turné v roce 1972 kapela natáčí živé album" Derek and the Dominos in concert".  Přes pomoc přítele Pete Townsenda z kapely The Who, který pro něj organizoval koncert Eric Clapton Rainbow Concert, má v období 1973-75 Clapton mnoho zdravotních problémů, díky závislosti na heroinu a těžké depresi, která jej postihla po smrti blízkého přítele Duana Allmana.  Eric se po prodělané úspěšné terapii zbavil závislosti a v roce 1975, v nové sestavě, jejíž součástí byla zpěvačka Yvonne Elliman, vydal sólové album "461 Ocean Boulevard". Na albu zazněl velký hit“ I Shot the Sheriff“, složený Bobem Marleyem.


Po úspěchu tohoto alba natáčejí další s názvem" There´s one in every crowd", ve spolupráci s americkou zpěvačkou Marcy Levy a živé album "E.C. was here".  

 Ocitáme se na počátku osmdesátých let, Clapton pokračuje ve vydávání alb a pořádání pravidelných turné. Nejdůležitější tvorbou tohoto období jsou alba" No Reason to Cry" ( ve spolupráci s Bobem Dylanem a The Band) a" Slowhand", které obsahuje dvě velmi známé skladby, "Wonderful Tonight"  inspirovaná Claptonovou manželkou Patti Boyd, bývalou manžekou George Harrisona a druhou skladbu  "Cocaine" od JJ Cale.
Bohužel, Claptonova noční můra pokračuje a Eric přiznává svému manažerovi, že je alkoholik. V lednu 1982  odletěl do Minneapolis a byl hospitalizován v Centru léčby Hazelden.
Několik měsíců po svém propuštění, Clapton navzdory doporučení lékařů, začal pracovat na svém dalším albu "Money and Cigarettes"

V roce 1984 vystoupil na sólovém albu „The Pros and Cons of Hitch HikingRogera Waterse člena Pink Floyd a na následném turné k tomuto albu. V letech 1985 a 86 natočil dvě alba, obě produkována Philem Collinsem: „Beyond the Sun“ s hity "Forever Man" a "She´s waiting", a album„August“.

V roce 1989 Clapton realizoval album "The Journeyman" vydal tovaryš, album, natočené v širokém spektru hudebních stylů včetně blues, jazzu, soulu a popu. Na albu najdeme jména spoluhráčů: George Harrison, Phil Collins, Daryl Hall, Chaka Khan, Mick Jones, David Sanborn a Robert Cray.

Albums
Eric Clapton 1970 Polydor
Eric Clapton's Rainbow Concert 1973 Polydor
461 Ocean Boulevard 1974 Polydor
There's One in Every Crowd 1975 Polydor
E.C.Was Here 1975 Polydor
No Reason To Cry 1976 Polydor
Slowhand 1977 Polydor
Backless 1978 Polydor
Just One Night 1980 Polydor
Another Ticket 1981 Polydor
Money and Cigarettes 1983 Duck
Too Much MOnkey Business 1984 Astan
Behind The Sun 1985 Reprise
Time Pieces, Vol.2: Live in the '70s 1985 Polydor
August 1986 Reprise
Big Boss Man 1987 Masters
Homeboy 1989 Virgin
Journeyman 1989 Reprise
24 Nights 1991 Reprise
Rush 1992 Reprise
Unplugged 1992 Reprise
The Magic of Eric Clapton 1993 Royal
From The Cradle 1994 Reprise
Eric Clapton's Rainbow Concert (expanded) 1995 Polydor
Crossroads 2: Live in the '70s 1996 Polydor
Live in Montreux 1997 ITM
Pilgrim 1998 Reprise
Riding With The King 2000 Reprise
Reptile 2001 Warner
Guitar Boogie 2001 RCA
One More Car, One MOre Rider 2001 Reprise
Me and Mr. Johnson

                                                                                                                                                                                             foto zdroj: musicplayers.com


                            

 

LOGIN
Registrace
'Reset hesla'

NOVINKY

UDÁLOSTI A AKCE

Rocková škola - kurzy

ZEPTEJTE SE NÁS

Rocková škola - kurzy

SHARING

facebook twitter YouTube RSS

 DESIGN BY IdeaReale.com Ochrana osobních údajů