Rocková škola - logo

 

 

                                                                                                           DUANE ALLMAN

 

Howard Duane Allman se narodil 20. listopadu 1946, americký kytarista, hudebník spoluzakladatel jižansko-rockové skupiny Allman Brothers Band Duane a jeho bratr Gregg jako malí chlapci slyšeli svého souseda hrát na verandě na kytaru country a byli tím velmi okouzleni. Po tomto zážitku začal Duane brnkat na kytaru a pilně cvičit.

K další důležité události došlo v roce 1959. Bratři Allmanovi se zúčastnili rock 'n' rollového koncertu,  ve kterém vystupovala bluesová legenda BB King. Oba bratry ihned učarovalo kouzlo jeho hudby. Gregg Allman vzpomíná, že se na něj Duane obrátil a řekl: "Do toho se musíme dostat". Po tomto zážitku, Duane okamžitě začal tvořit vlastní riffy na písně BB Kinga, cvičil od rána do večera a dal dohromady vlastní sóla, ve kterých využil  plného potenciálu kytary.
Dva bratři Allmanovi začali hrát veřejně v roce 1961, sestavili množství malých, místních skupin. Krátce poté, Duane opustil střední školu, aby mohl zůstat doma a během dne se soustředit se na svou kytaru. Jejich kapela Escort hrála v roce 1965 jako předkapela skupiny The Beach Boys, záhy poté se rozpadla.

 Allman na začátku roku 1967 založil úspěšnou kapelu Hour Glass a odstěhoval se do Los Angeles, kde Hour Glass produkovala dvě alba. Jejich nahrávací společnost Liberty se snažila uvádět je na trh jako popovou kapelu, zcela ignorovala touhu kapely hrát více bluesově orientovanou tvorbu.

Když Allman v roce 1968 natáčel alba skupiny Hour Glass ve studiích FAME Studios in Muscle Shoals v Alabamě, zaslechl jeho hru majitel studií Rick Hall a najal Allmana pro album Wilsona PickettaHey Jude“, a posléze mu nabídl plný úvazek studiového hráče. Duane hrál na albech takových umělců jako Clarence Carter, King Curtis, Aretha Franklinová, Laura Nyro, Wilson Pickett, Otis Rush, Percy Sledge, Johnny Jenkins a BOZ Scaggs.

                   Bratři Allmanovi v roce 1969 založili  skupinu Allman Brothers Band, se kterou debutovali albem" Allman Brothers", stali se jednou  z nejvlivnějších rockových skupin své doby, časopis Rolling Stone je v roce 1971 popsal jako jako nejlepší rock and roll band USA posledních pěti let.

Eric Clapton se už dlouho snažil setkat se s Duanem, když se dozvěděl, že Allman Brothers koncertují v Miami, kde právě začal pracovat na albu " Layla" s producentem Tomem Dowd. Po jejich koncertě, kterého se Clapton zúčastnil, se Duane zeptal, zda se může přijít podívat do studia. Brzy se vytvořil hluboký umělecký vztah mezi Claptonem a Allmanem během nočních jamsessions.Clapton přizval Duana ke spolupráci na své album právě natáčeném albu, které Allman zásadně ovlivnil.

Allman Brothers pokračovali a v roce 1971 natočili live album  „At Fillmore East“.  
Allman byl dobře známý pro svá melodická kytarová sóla. Během tohoto období na jeho tvorbu měli vliv Miles Davis a John Coltrane.

 

Duane Allman zemřel ve věku 25 let, při nehodě motocyklu, jen několik měsíců po vydání a počátečném úspěchu alba At Fillmore East. Duane má dodnes celou řadu následovníků a obdivovatelů, zejména z řad interpretů jižanského rocku.

V roce 2003 Rolling Stone zařadil Allmana na druhou příčku seznamu 100 největších kytaristů všech dob, hned za Jimi Hendrixe, v roce 2011 byl zařazen na místo deváté.

 

                                                                                                                                       foto zdroj: musicplayers.com

 

LOGIN
Registrace
'Reset hesla'

NOVINKY

UDÁLOSTI A AKCE

Rocková škola - kurzy

ZEPTEJTE SE NÁS

Rocková škola - kurzy

SHARING

facebook twitter YouTube RSS

 DESIGN BY IdeaReale.com Ochrana osobních údajů