Rocková škola - logo

 

                                                                                                       Gary Thainse narodil v Christchurchu na Novém Zélandu, 15. května 1948. Oficiální začátek jeho kariéry byl se skupinou "The Strangers", vedle bratra Arthura (zpěv a kytara), natočili společně  3 singly. Ve věku 17 let se Gary přesunut do Austrálie a stal se členem kapely Secrets, která vydala pouze jeden single. V roce1966 se Gary spojil s Peterem Dawkinsem a Davem Chapmanem založili kapelu "Me and the Others" a uspořádali turné po Velké Británii a Německu.
            V roce 1967 se kapela rozpadla a Gary se stal součástí své první profesionální kapely s názvem New Nadir. Proslavili se obzvláště ve Švýcarsku, kde hráli v mnoha klubech. Jednalo se o trio a hráli hudbu ovlivněnou jazzem.  Dalšími členy byli kytarista Ed Carter(následně Beach Boys ) a bubeník jménem Mike Kowalski. New Nadir také nahráli album, ale to bylo nikdy vydáno.
            Po této zkušenosti se Gary připojil ke Keefu Hartleyovi (bývalý bubeník John Mayall) a jeho skupině Keef HartleyBand. Gary hrát na 6 albech této skupiny a společně se zúčastnili festivalu Woodstock v roce 1969, hráli druhý den festivalu, před Santanou, ale bohužel, nejsou součástí filmového záznamu. Keef Hartley Band se rozpadl v roce 1972.

 

           Gary natočil v 70tých některé další nahrávky, jako například " Fiends and Angels " se zpěvačkou Marthou Velez, této nahrávky se zúčastnil také Eric Clapton,Paul Kossof,Mitch Mitchell,Jack Bruce a Christine McVie.


           V roce 1972, Garymu zavolal Ken Hensley a vyzval jej, aby se připojil k Uriah Heep. Až dosud hrál Gary ve stylu jazz a blues a nyní se ocitá v úplně jiném žánru. Nicméně, jeho styl hry zůstal unikátní - nepoužíval trsátko a hrál všemi prsty. První album, které Gary nahrával s Uriah Heep bylo "Demons & Wizards" bylo to jen 4 měsíce poté, co nastoupil Heep. Ve stejném roce následovalo druhé album " The Magician's Birthday ", kde se stal Gary spoluautorem skladby Spider Woman a Sweet Lorraine. Na začátku roku 1973 natočili živé album"Uriah Heep Live 1973", kde je patrné umění Garyho Thaina, a to zejména ve skladbách Sweet Lorraine a Rock 'N Roll Medley, které ukazuje Garyho dovednost používat styl hraní 50tých let  R 'n r basové linky, který se pilně naučil na začátku své kariéry.

  

Úspěch pokračoval albem "Sweet Freedom", kde byl Gary spoluautorem skladby "Circus", kytarista Mick Box dodnes vzpomíná: "Napsali jsme to s Garym v Los Angeles a dokončovali ve studiu, vybavuji si Garyho ve tmě, na druhém konci spoře osvětleného studia, neřekli jsme si ani slovo a dokončil píseň tímto způsobem, bylo to velmi duchovní zážitek ".

              Bohužel, v roce1974 Gary vydávé své poslední album " Wonderworld", následuje velmi náročné turné, které si vybralo svou daň. 15. září 1974 v Dallasu, Gary dostal přímo na jevišti zásah elektrickým proudem, během písně "July Morning". Garyho se zdravotně už nikdy úplně se zotavil a v lednu 1975 musel opustit kapelu. Celkově se během pouhých tří let s Uriah Heep, podílel na více než 140 živých vystoupení po celém světě. Po pokračujících bojích se zdravotními problémy a drogami, Gary 8. prosince 1975 umírá ve svém bytě v Norwood Green ve věku 27 let.


                 I když nepatří mezi největší hvězdy basové kytary, má mnoho fanoušků a obdivovatelů i z řad dnešních muzikantů.  Gary celou svou kariéru hrál na Fender Bass Precison, nikdy nepoužíval trsátko a výsledkem byl velmi čistý basový zvuk, přes jeho neuvěřitelně melodický styl hraní dokázal pevně řídit kapelu. Jeho hra byla dokonalým spojením rytmu a melodie. Velkým neštěstím bylo, že Gary zemřel tak mladý a tím nestihl obhájit svou pozici skvělého muzikanta.

 

Discografie:

The Keef Hartley Band

  • Halfbreed (1969)
  • The Battle of North West Six (1969)
  • The Time is Near (1970)
  • Little Big Band Live at The Marquee 1971 (1971)
  • Overdog (1971)
  • Seventy-Second Brave (1972)

Miller Anderson

            Bright City(1971)

Pete York

            Pete York Percussion Band(1972)

Martha Velez

           Fiends and Angels(1973)

Uriah Heep

            Demond and Wizards   1972
            The Magician Birthday 1972
            Live January 1973       1973
            Sweet freedom           1973
            Live at the king biscuit flower  1997
            Wonderworld              1974
            Live at Shepperton      1986

 

                                                                                                                                                                                                 foto zdroj: musicplayers.com

LOGIN
Registrace
'Reset hesla'

NOVINKY

UDÁLOSTI A AKCE

Rocková škola - kurzy

ZEPTEJTE SE NÁS

Rocková škola - kurzy

SHARING

facebook twitter YouTube RSS

 DESIGN BY IdeaReale.com Ochrana osobních údajů