Podívejte se, jak vypadají lekce v našich on-line kurzech. Jako ukázku vám nabízíme 5. lekci z 1. trimestru úvodního kurzu GARAGE pro baskytaru:

V této lekci se budeme věnovat především cvičením na souhru s velkým bubnem. Dále se také podíváme na interval velké tercie.

Baskytara a bubny – nerozlučná dvojice

Naším nejlepším přítelem v kapele je bubeník. Musíme se naučit vnímat a poslouchat, co hrají bubny a podle toho frázovat naší basovou linku. Dnes se naučíme hrát s kopákem (velkým bubnem). Základní, funkční basová linka kopíruje velký buben anebo může hrát osminy. Tímto přístupem rozhodně nic nezkazíte a pro začátek je to to nejlepší, co můžete hrát. Zde jsou názorné příklady basových linek kopírujících velký buben:

Spustit video

A teď trochu oddechu: Typy strun a jejich vlastnosti

Struny, které máte natažené na vašem nástroji, zásadním způsobem ovlivňují váš tón a zvuk. Podíváme se na základní rozdělení a parametry baskytarových strun. Začneme tloušťkou. Obecně platí, že čím tlustší struny, tím „tlustší“ zvuk. Standardní tloušťka je 0.45 (udává se rozměr struny G, číselný údaj je v palcích – inch). Pro technicky založené hráče je lepší používat tenčí struny (0.40, 0.35), pro vyznavače hutného tónu a pro ty z vás, kteří budete hrát tvrdší styly a tudíž občas podlaďovat doporučuji min. 0.45 nebo 0.50, nejtlustší struny jsou o rozměrech 0.55. Hlavním materiály, ze kterých jsou struny vyrobené, jsou ocel a nikl. Na ocelovém jádru máte motání, které je buď ocelové (cinkavý, pianový zvuk), ocelové s poniklováním nebo niklové (měkčí, basovější zvuk). Nejnovější technologií dneška jsou speciální struny s prodlouženou životností. Ta je zaručena díky použití unikátního materiálu (něco jako Gore-tex u bundy), který chrání strunu před vlivy vnějšího prostředí (hlavně před vaším potem). Nejznámější firmou s touto technologií je Elixir. Zde je seznam dalších seriózních výrobců strun: D’Addario, Ernie Ball, Warwick, Fender, GHS, Rotosound, LaBella, Fodera, Smith, Dunlop.

styly a skladby

Vraťme se nyní k basové lince, která je rytmicky vedena společně s velkým bubnem (kopákem).

Najděte si na youtube.com jako příklad:

Sting Every Breath You Take

Red Hot Chili Peppers Aeroplane

Guns N`Roses Knocking On Heaven`s Door

To je jen několik známých písniček jako příklad tohoto způsobu doprovázení. Zkuste popřemýšlet, zda objevíte nějaké další. Protože jsme muzikanti, vnímáme hudbu mnohem více skrze to, co sami hrajeme. Tím se navždy změní naše vnímání muziky a tím se odlišujeme od nemuzikantů.

Podívejme se nyní opět na intervaly – vzdálenosti mezi tóny.

Ve 3. lekci jsme si zahráli interval sekundy (malou i velkou), nyní pokročíme dále k intervalu, který se nazývá tercie. Tercie jsou opět dvě: malá a velká. A s tím souvisí skutečnost, že tercie je v hudbě ten nejdůležitější interval. Malá tercie se nazývá mollová (smutná, měkká) a velká tercie se nazývá durová (veselá, tvrdá).

Z tercií se skládají akordy, které se podle jejich charakteru nazývají durové, nebo mollové. O akordech si ale budeme povídat jindy.

Pojďme si teď zahrát 2 příklady basové linky využívající interval velké (durové) tercie a durové akordy: